Uprawiane w różnych środowiskach i częściach świata, rośliny domowe mogą różnić się pod względem optymalnego dla nich poziomu wilgotności.
Podczas gdy większość zadowoli się 50 %, rośliny tropikalne np. najlepiej czują się w około 70%.
Jak więc w łatwy i kontrolowany sposób zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność do rozwoju?
Z pomocą przychodzi nawilżacz do kwiatów Clofte Duo 400 – wyposażony w higrometr i higrostat.
Clofte Duo 400 – na straży przyjaznego mikroklimatu
Gwarantując wydajność nawilżenia na poziomie 440 ml/h, nasz nawilżacz z oczyszczaczem powietrza jest w stanie podnieść wilgotność nawet w bardzo przestronnych pomieszczeniach, których powierzchnia sięga 55 m2.
Wyposażony w 5 systemów filtracji – 3 filtry zanieczyszczeń powietrza oraz lampę UV i jony srebra, oczyszczające wodę w zbiorniku i przyczyniające się do jej dłuższej przydatności, wielofunkcyjny Clofte Duo 400 jednocześnie oczyszcza* i nawilża powietrze.
*CADR (współczynnik wydajności oczyszczania) dla Clofte Duo 400 wynosi 110 m3/h (cząstki stałe).
Higrometr i higrostat – wygoda i bezpieczeństwo na co dzień
Sensor wilgotności i temperatury Clofte Duo 400 precyzyjnie skanuje otoczenie, sprawdzając co chwilę aktualne wartości.
Wykorzystaj higrometr do bieżącego monitorowania i kontroli poziomu nawilżenia Twoich roślin, podglądając aktualną wartość na panelu sterowania z przodu urządzenia lub w aplikacji mobilnej Smart Life. Dzięki tej drugiej opcji możesz tworzyć własne reguły pracy w odniesieniu do panujących warunków.
Przykładowe reguły, które możesz zaprogramować w aplikacji Smart Life:
1. Jeśli poziom wilgotności spada poniżej 50 % -> uruchom 4 prędkość nawilżania
2. W godzinach 8.00-16.00 -> ustaw docelową wilgotność na 50 %.
3. W godzinach 22.00-6.00 -> korzystaj z 2 prędkości nawilżania
Możesz skorzystać również z higrostatu, prostszego i równie wygodnego sposobu na szybkie ustawienie docelowej wilgotności. Wybierz 1 z 3 docelowych poziomów nawilżenia – 40, 50 lub 60 % i obserwuj, jak urządzenie automatycznie dopasowuje prędkość, by osiągnąć pożądaną wartość.
Po przekroczeniu docelowego poziomu Clofte Duo 400 wyłączy dopływ wody, stopniowo też redukując prędkość – sprzęt będzie jedynie oczyszczać powietrze zmniejszając obroty.
Odkryj korzyści płynące ze zróżnicowanego trybu automatycznego, który domyślnie programuje docelową wilgotność na 50 %, pozwalając jednak wybrać z ilu prędkości nawilżania chcesz korzystać – to bardzo wygodne rozwiązanie np. podczas snu czy nauki.
Ewaporacyjne nawilżanie – w trosce o najwyższą higienę
Wykorzystując tzw. ewaporację, czyli naturalną metodę parowania na chłodno, Clofte Duo 400, sięga po uznawany przez wielu za najzdrowszy sposób nawilżania.
Silnik nawilżacza zaciąga suche powietrze z pomieszczenia, przepuszczając je najpierw przez zintegrowany filtr 3w1 HEPA H13. Następnie zaś czyste powietrze przechodzi przez oblewany wodą filtr ewaporacyjny.
Strumień powietrza odparowuje wodę z mokrego filtra, a ta dostarczana jest wraz z wylatującym powietrzem do pomieszczenia (w formie delikatnej, niewidocznej gołym okiem mgiełki). Przyjemne, ewaporacyjne nawilżenie nie niesie ze sobą szkodliwego pyłu potencjalnie unoszącego się w powietrzu i opadającego na roślinach.
W trosce o bezpieczeństwo użytkowania Clofte Duo 400, filtr naszego nawilżacza nie stoi w wodzie, a jedynie jest przez nią oblewany. Zapobiega to tworzeniu się środowiska sprzyjającego rozwojowi bakterii i zarodników pleśni.
Ponadto zbiornik na wodę wyposażony jest w diodę UV-C, której wiązki na bieżąco neutralizuje potencjalnie gromadzące się w wodzie patogeny. Kostka z jonami srebra (filtr wodny) wydłuża również zdatność wody do użycia.
Jedyne, o czym musisz pamiętać to regularna wymiana wody w urządzeniu oraz płukanie filtra i zbiornika pod bieżącą wodą. W przypadku nagromadzenia się osad wapiennego na filtrze, warto przepłukać go w roztworze wody z kwaskiem cytrynowym.
Dzięki tym prostym zabiegom będziesz mógł cieszyć się eksploatacją filtra ewaporacyjnego Clofte przez nawet 6 miesięcy!
Nawilżacz z oczyszczaczem powietrza Clofte Duo 400 – rośliny wolne od smogu i zanieczyszczeń powietrza
Wyposażony w potrójny system filtracji nawilżacz powietrza z oczyszczaczem Clofte Duo 400 chroni również rośliny przed negatywnymi skutkami smogu.
Zanieczyszczenia powietrza dostające się do środka roślin utrudniają fotosyntezę, prowadząc do obumierania liści i kwiatów.
W przypadku roślin uprawianych na dworze dochodzi do zanieczyszczenia gleb, w których są ukorzenione. Pył z kominów, jak i spaliny zanieczyszczają grunty. Wzrasta w nich też stężenie rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA).
I choć wiemy, że na zanieczyszczenie na otaczającym Cię dworze niewiele możesz poradzić, wierzymy że w Twoim domu to Ty decydujesz, jakim powietrzem chcesz oddychać.
Dlatego też wyposażyliśmy nawilżacz z oczyszczaczem Clofte w 3 filtry powietrza, wśród których pierwsze skrzypce gra filtr HEPA H13.
To dzięki niemu nasze urządzenie zatrzymuje nawet najdrobniejsze cząstki stałe, a skuteczność filtracji frakcji 0,3 um sięga 99,97%. Stanowi więc skuteczną barierę dla pyłów PM2,5 i PM10, zatrzymując również wiele popularnych alergenów, m.in. roztocza kurzu domowego czy zarodniki pleśni i grzybów.
Filtr węglowy pomaga pozbyć się uciążliwych zapachów, np. dymu papierosowego, adsorbując jednocześnie niebezpieczne lotne związki organiczne, tj. aceton, benzen, formaldehyd i inne. Dzięki obecności filtra wstępnego nawilżacz z oczyszczaczem Clofte wychwytuje też większe zanieczyszczenia, tj. kłęby kurzu czy sierści.
Nawilżacz do kwiatów – dlaczego warto go mieć?
Za optymalny dla ludzi i zwierząt poziom wilgotności przyjmuje się wartości od 40 do 60 %.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku roślin, które lubią nawet nieco wilgotniejsze warunki – powyżej 50 %. Rośliny tropikalne preferują nawet 70 % i więcej, natomiast większość najpopularniejszych gatunków preferuje 50-60 %.
Sygnałami świadczącymi o zbyt niskiej wilgotności mogą być:
- Brązowienie i zwijanie się liści (z czasem kruszeją i opadają),
- Mniejsza odporność na pasożyty, np. przędziorki
Nawilżacz powietrza do kwiatów pozwala w łatwy sposób ustawić docelowy poziom wilgotności i nie martwić się o to, czy będzie on osiągnięty.
Co zamiast nawilżacza powietrza do kwiatów?
Spryskiwanie roślin – najprostszy sposób, ale trzeba uważać
Naturalną alternatywą dla nawilżacza do kwiatów wydaje się spryskiwanie roślin. Są jednak zalety, ale i wady takiego rozwiązania. Równomiernie rozprowadzona za pomocą zraszacza mgiełka nie zostawia na liściach nadmiaru wody. Nie powinna tez zniszczyć mebli czy podłóg.
Z drugiej strony musisz pamiętać o kilku rzeczach. Większość osób wie, że nie należy zraszać liści ciepłych od słońca (zarówno latem, jak i zimą). Nie wszyscy jednak być może zdają sobie sprawę, iż nie należy zraszać roślin w okresie kwitnienia. Są też gatunki, np. begonie, które w ogóle nie lubią odczuwać wilgoci na sobie, a jedynie wokół siebie.
Podstawka z keramzytem i wodą – bezpieczniejsze rozwiązanie
Sposobem, które sprawdzi się w przypadku większości roślin jest umieszczenie doniczki z rośliną w większym naczyniu lub na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą. Zapewni to naturalne parowanie wokół rośliny, gwarantując podobny efekt do nawilżacza powietrza, choć na znacznie mniejszą skalę.
Źródła:
1. Piotrowska, B., Jak zwiększyć wilgotność powietrza roślinom? Nawilżacze powietrza. Blog Zielony Parapet. 4.11.2020. Dostęp do strony internetowej: 07.01.2025. zielony-parapet.pl