Sezon zimowy sprzyja pogorszeniu się jakości powietrza, głównie na ogrzewanie domów i zakładów kiepskiej jakości paliwa kopalnymi lub przestarzałe instalacje piece, nie spełniające norm emisji spalin. Jak sprawdzić jakość powietrza w domu? Gdzie szukać informacji o smogu danego dnia?
Gdzie szukać informacji o smogu?
GIOŚ
Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) stanowi tzw. pierwotne źródło informacji, z których korzystają następnie kolejne strony lub media.
Zbiera on dane ze stacji pomiarowych rozlokowanych w różnych częściach kraju, monitorując nie tylko poziom PM2,5 czy PM10, ale także dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ozonu, benzenu oraz tlenku węgla.
Dane mierzone są w sposób automatyczne, a co godzinę na stronie internetowej inspektoratu, jak i w aplikacji mobilnej GIOŚ: „Jakość powietrza w Polsce”, znaleźć można zaktualizowane pomiary.
Gdy istnieje ryzyko przekroczeniu stanu alarmowego PM10 (stężenie powyżej 150 µg/m3), wysyłana jest informacja do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Aplikacje smogowe typu Airly, IQAir
Dzięki coraz większej ilości prywatnych stacji pogodowych, informacje o smogu aktualizowane są na bieżąco również w aplikacjach mobilnych, np. Airly, IQAir czy Kanarek.
Znajdziesz w nich nie tylko mapy pogodowe dla danego kraju czy regionu, ale również dokładne odczyty PM1, PM2,5 oraz PM10, wzbogacone często przy okazji o inf. o temp., wilgotności czy sile wiatru.
Media
Informacje o poziomie PM2,5 i PM10 w danym dniu możesz znaleźć często w mediach. Są one podawane najczęściej podczas serwisów pogodowych, zarówno w niektórych stacjach radiowych, jak i telewizyjnych.
Podejrzewając też smog w swojej miejscowości, warto sprawdzić lokalne portale informacyjne. Regionalne dzienniki zamieszczają na swoich stronach internetowych dane ze stacji pogodowych w danej miejscowości.
Alerty RCB
W Polsce funkcjonują 3 poziomy zanieczyszczeń, przyjęte w oparciu o poziom pyłu zawieszonego PM10 na danym obszarze. Alerty RCB wysyłane są przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, gdy przekroczony zostaje tzw. poziom alarmowy (150 µg/m3 PM10).
Oprócz niego wyróżniamy jeszcze:
- informowania (do 100 µg/m3 PM10)
- dopuszczalnym (do 50 µg/m3 PM10)
Na stronie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska możemy znaleźć informacje: „Powiadomienie będzie przygotowywane przez GIOS i rozsyłane przez RCB w przypadku wystąpienia ryzyka przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 wynoszącego 150 µg/m3.”
Oczyszczacze powietrza
Monitorując na bieżąco poszczególne parametry, oczyszczacz powietrza może być również dobrym źródłem informacje o jego jakości.
Jak sprawdzić jakość powietrza w domu? Na wyświetlaczu Clofte Duo 400 oraz w aplikacji mobilnej Smart Life znajdziesz aktualny poziom wilgotności i temperatury w pomieszczeniu.
Clofte Duo 400 – ochrona przed smogiem i alergenami
Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem Clofte wyposażony został w zintegrowany filtr HEPA H13, który łączy w sobie filtr HEPA o skuteczności sięgającej 99,97%, filtr węglowy oraz filtr wstępny.
Dzięki takiemu połączeniu, urządzenie skutecznie zatrzymuje zarówno mikroskopijnych rozmiarów pyły zawieszone i alergeny, jak również większe cząsteczki kurzu oraz sierści oraz nieprzyjemne zapachy i niebezpieczne lotne związki organiczne, np. formaldehyd, benzen czy aceton.
W trakcie sezonu smogowego, oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Clofte może być włączony cały czas, stanowiąc skuteczną barierę przed pyłami zawieszonymi, benzo(a)pirenem, tlenkami węgla czy azotu.
Clofte Duo 400 może samodzielnie pracować jako oczyszczacz powietrza, zapewniając bieżącą ochronę. Wystarczy, że nie nalejesz do niego wody.
Podobnie w trakcie pylenia popularnych roślin: brzozy, lipy, olchy, traw czy alternarii. Za sezon pylenia w Polsce przyjmuje się miesiące od marca do sierpnia.
Zanieczyszczone zaciągane jest przez dolny wlot powietrza, a następnie poddawane filtracji przez w/w filtry.
Współczynnik CADR (wydajności oczyszczania) Clofte Duo 400 wynosi 110 m3/h, co pozwala na skuteczną (3-krotną) wymianę powietrza w pomieszczeniach o wielkości 15 m2. Idealnie więc odnajdzie się w roli oczyszczacza powietrza do sypialni, gabinetu czy pokoju dziecka.
Filtr 2w1 należy wymienić po ok. 12 miesiącach regularnej pracy lub gdy zauważysz, że filtr wyraźnie zmienił kolor. To zapewnia Ci długotrwałą i skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami.
Co robić, gdy jest smog?
Jak chronić się przed smogiem?
- Ograniczenie aktywności na dworze – podczas tzw. epizodów smogowych warto ograniczyć aktywność fizyczną na dworze – wszelkie ćwiczenia lub spacery na „świeżym” powietrzu przełożyć na kolejne dni
- Korzystanie z masek smogowych – gdy przebywania na dworze ciężko uniknąć, np. w przypadku konieczności dojazdu do pracy czy odebrania dziecka ze szkoły, warto zaopatrzyć siebie i członków rodziny w maski smogowe.
Wybierając maskę dla siebie, szukaj modeli posiadających filtr FFP3 lub N99 (odpowiedniki filtra HEPA). Zwróć też uwagę na odpowiednie dopasowanie maski do twarzy.
- Środki transportu publicznego zamiast spaceru – dobrym rozwiązaniem będzie wybór autobusu lub tramwaju zamiast spaceru czy jazdy na rowerze.
- Oczyszczacz powietrza – szacuje się, że przebywając w domu, nawet przy zamkniętych oknach jest się narażonym na około 30 % zanieczyszczeń z zewnątrz.
Nie warto więc zamykać się przed powietrzem z dworu. Naturalna wentylacja zostaje w ten sposób ograniczona, a w pomieszczeniu gromadzi się zbyt dużo dwutlenku węgla, co skutkuje pogorszeniem sennością, apatią i spadkiem koncentracji.
Źródła:
- Alert RCB – smog (20.01). Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. www.gov.pl/web/rcb. Dostęp do strony internetowej: 21.01.25
- Informacja o prognozowanej złej jakości powietrza – nowy Alert RCB. Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska. www.powietrze.gios.gov.pl. Dostęp do strony internetowej: 21.01.25.