Czy nawilżanie powietrza jest zdrowe? Tak, jeżeli tylko monitorujemy jego poziom, dbając o to, by nie przekroczyć maksymalnego poziomu wilgotności we wnętrzach określonego normą PN-78/B-03421.Nie chodzi tu jednak o przestrzeganie norm, a o wpływ na zdrowie, jakie może mieć zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze.
Jaki nawilżacz powietrza jest najzdrowszy? Czy może on pracować całą noc? Na te i inne kwestie znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
Clofte Duo 400 – odkryj zdrowy sposób nawilżania zaczerpnięty z natury
Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem Clofte wykorzystuje ewaporację, czyli naturalną metodę parowania wody na chłodno. Ewaporacja jest zjawiskiem występującym powszechnie w przyrodzie – woda samoczynnie paruje ze zbiorników wodnych, gleby i mokrych przedmiotów.
Wpływ na tempo czy skalę tego procesu mają np. prędkość wiatru, ciśnienie, wielkość powierzchni parującej i oczywiście stopień nawilżenia tejże powierzchni. Ewaporacja odgrywa istotną rolę w obiegu wody w przyrodzie. My wykorzystaliśmy najlepsze jej cechy, by stworzyć wydajny i bezpieczny w codziennym użytkowaniu nawilżacz domowy.
Łącząc filtr ewaporacyjny o sporej powierzchni odparowywania, który owiewany jest ciągle przez strumień powietrza, udało nam się stworzyć wydajny nawilżacz, dostarczający nawet do 440 ml wody w ciągu godziny.
Czy nawilżacz powietrza jest zdrowy? 5 cech, na które warto zwrócić uwagę
Pracując nad nawilżaczem powietrza z oczyszczaczem Clofte mieliśmy w głowie 5 cech, które gwarantują bezpieczne nawilżanie powietrza.
1. Ewaporacyjny charakter nawilżacza
Wspomnieliśmy już o inspirowanym naturą procesie ewaporacji. Chłodne powietrze owiewa zwilżany wodą filtr ewaporacyjny, odparowując z niego wilgoć, która uwalniana jest do otoczenia w formie niewidocznej dla oka, chłodnej mgiełki.
2. Filtracja wody
Ze względu na obecność filtra, mgiełka trafiająca do pomieszczenia jest oczyszczona z minerałów i wszelkich ew. drobnoustrojów znajdujących się w wodzie. Jest więc w pełni bezpieczna dla użytkowników, nie niosąc ze sobą żadnych skutków ubocznych znanych z innych rodzajów nawilżaczy.
Nie musisz obawiać się podrażnień górnych dróg oddechowych czy oczu. Chłodny charakter mgiełki eliminuje też ryzyka ewentualnych poparzeń.
3. Filtracja powietrza
Zanim wilgotny strumień powietrza wychodzący z nawilżacza ulegnie nawilżeniu, w pierwszej kolejności jest on poddawany filtracji.
Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem Clofte posiada zintegrowany filtr HEPA H13 z filtrem węglowym oraz wstępnym. Filtry te kompleksowo oczyszczają powietrze wpływające do urządzenia poprzez wloty umieszczone w dolnej części obudowy naszego modelu.
Z wykorzystywanego powietrza usuwane są więc pyły zawieszone, pyłki drzew i traw, roztocza kurzu sierść, włosy czy okruszki. Skuteczność filtracji cząstek stałych przez filtr HEPA H13 wynosi aż 99,97%.
Dzięki zastosowaniu warstwy węgla aktywnego, neutralizowane są również szkodliwe i nieprzyjemne aerozole, np. dym tytoniowy czy inne nieprzyjemne zapachy.
4. Jony srebra pokrywające filtr nawilżacza
Filtr ewaporacyjny Clofte Duo 400 pokryty jest jonami srebra, które dbają o dłuższą przydatność filtra do użytku. Stanowią one bowiem skuteczną tarczę przed szkodliwymi mikroorganizmami i nieprzyjemnymi zapachami.
5. Lampa UV-C LED
Dioda UV-C dba z kolei od dłuższą przydatność wody do użytku, neutralizując wszelkie potencjalnie bakterie i drobnoustroje, które mogłyby się w niej rozwinąć.
Jak długo możesz używać nawilżacza? Czy nawilżacz może chodzić całą noc?
To jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród osób obawiających się przewilżenia pomieszczeń i pojawienia się charakterystycznych kropli wody na szybach.
W przypadku nawilżaczy powietrza z higrostatem nie ma obaw o zbyt nawilżanie pomieszczenia. Wystarczy, że ustawisz docelową, pożądaną przez Ciebie wartość wilgotności względnej, np. na 50 czy 60 %, a urządzenie będzie dążyć do jej osiągnięcia, samodzielnie dopasowując prędkość nawilżania.
W przypadku osiągnięcia docelowej wilgotności, Clofte Duo 400 wyłącza zawór wodny, odcinając dopływ wody do filtra. Tym sposobem utrzymywany jest osiągnięty poziom nawilżenia, a w razie utrzymującego się spadku wilgotności, urządzenie włącza z powrotem dopływ wody.
Nie musisz martwić się o ręczne sterowanie czy ciągłą kontrolę poziomu wilgotności. Nasz starannie zaprojektowany algorytm higrostatu zrobi to za Ciebie.
Jak używać nawilżacza powietrza, by zachować higienę i bezpieczeństwo?
O tym, czy nawilżacz powietrza jest zdrowy, decydują też swoim sposobem eksploatacji urządzenia sami użytkownicy. Kierując się kilkoma prostymi zasadami, możesz świadomie wpłynąć na higienę eksploatacji oraz żywotność filtrów nawilżacza ewaporacyjnego.
7 zasad zdrowej eksploatacji nawilżacza wg Clofte
Z racji ewaporacyjnego charakteru nawilżacza z oczyszczaczem Clofte możesz śmiało stosować wodę kranową. Wszelkie związki mineralne z wody osiądą na filtrze, nie zagrażając Twoim drogom oddechowym. O tym, jak ograniczyć kamienia lub pozbyć się go z filtra, przeczytasz niżej.
Nie ma również potrzeby, byś inwestował w drogą wodę destylowaną lub korzystał z dzbanków filtrujących. Taka woda pozbawiona jest związków mineralnych, ale i też chloru, który konserwuje wodę i zapewnia jej dłuższą przydatność.
1. Do zbiornika wlewaj chłodną wodę z kranu
2. Wymieniaj regularnie wodę w pojemniku
Pamiętaj, by nie używać jednej wody dłużej niż 24 h. Jeśli po skończonym nawilżaniu, w zbiorniku zostanie resztka wody, wylej ją i wlej świeżą.
3. Pamiętaj o przepłukaniu filtra
Warto pamiętać również o przepłukaniu filtra, np. co 2 lub 3 użycie nawilżacza. Skorzystaj w tym celu ze zwykłej bieżącej wody, kierując strumień od wnętrza filtra do zewnątrz.
4.Wypłucz zbiornik na wodę po każdym użyciu
Przemyj zbiornik przy użyciu letniej wody i odrobiny lekkich detergentów – mydła lub płynu do mycia naczyń. Dokładnie spłucz i pozostaw do wyschnięcia.
5. Wystrzegaj się chemicznych detergentów
Nie używaj tzw. środków chemii gospodarczej do czyszczenia powierzchni zbiornika, jak również filtra. Mogą one prowadzić do uszkodzenia sprzętu
6. W przypadku pojawienia się kamienia na filtrze, wymocz go przez w roztworze wody w kwaskiem cytrynowy
Pozostaw filtr w naczyniu z wodą i kwaskiem cytrynowym na co najmniej 30 minut (dłużej absolutnie nie zaszkodzi). Po umyciu wysusz filtr przed ponownym włożeniem go do urządzenia.
7. Planując dłuższą, co najmniej kilkunastogodzinną przerwę w użytkowaniu, opłucz filtr i zbiornik
Zostaw elementy do wyschnięcia.
Pamiętaj również, by nie myć filtra oczyszczacza (zintegrowany filtr HEPA 3w1). Możesz go przetrzeć ściereczką, by pozbyć się wierzchniej warstwy kurzu. Natomiast filtr ten nie podlega myciu, a jedynie okresowej wymianie co rok.
Źródła:
1. Autor nieznany. Ekologia. Definicja pojęcia. ekologia.pl. Dostęp do strony internetowej 09.12.24