Suche powietrze w sypialni to nie tylko sklejone powieki czy swędząca, łuszcząca się, popękana skóra. To również, a może przede wszystkim trudności z pozbyciem się wydzieliny zalegającej w gardle czy nosie, częstsze chrapanie i większe ryzyko infekcji. Wilgotność powietrza w niebagatelny sposób przekłada się więc na komfort snu, jak i naszą odporność. Jak nawilżać powietrze w sypialni? Czy nawilżacz powietrza to dobry pomysł? I czy urządzenie może chodzić całą noc?
Czy można spać przy nawilżaczu? 5 zalet dla Twojego zdrowia
Korzystanie z nawilżacza powietrza w sypialni przekłada się na większy komfort oddychania i jakość Twojego snu. A oto 5 argumentów dlaczego:
1. Nawilżone górne drogi oddechowe
Mężczyzna z katarem w sypialni. Źródło: Clofte.pl
Sen to czas odpoczynku i regeneracji, również dla sfatygowanych po całym dniu śluzówek Twojego gardła i nosa, pełniących rolę naturalnego filtra, wychwytującego irytujące drobinki kurzu, pyłów zawieszonych czy alergenów.
W wilgotnym powietrzu, łatwiej o wytwarzanie śluzu potrzebnego do usuwania wskazanych wyżej substancji. Nawilżacz powietrza ułatwia więc odkrztuszanie i pozbywanie się wydzieliny z nosa.
Ułatwia też zasypianie i zmniejsza ryzyko suchego gardła czy chrypy o poranku.
2. Zmniejsza chrapanie
Przy okazji nawilżonych śluzówek nosa. Suche powietrze sprzyja obrzękom i utrudnia przepływ powietrza, co prowadzi do chrapania. Śpiąc z nawilżaczem powietrza, redukujesz ryzyko tej nieprzyjemnej dolegliwości.
3. Nawilża oczy, zapobiegając ich sklejaniu się
Gdy nasze oczy są zamknięte, a powieki nie poruszają się, często dochodzi do wysychania filmu łzowego. Tzw. „śpiochy” pod oczami są właśnie tego efektem. Aby zapobiec tego typu nieprzyjemnym sytuacjom, warto przed snem zakroplić oczy, a w trakcie snu mieć gdzieś niedaleko siebie nawilżacz powietrza.
4. Nawilża skórę
Chroniąc przed utratą wody z naskórka, nawilżacz powietrza pomaga utrzymać odpowiednią kondycję skóry. Zmniejsza ryzyko swędzenia, łuszczenia się czy pękania.
5. Pomaga się zrelaksować
Dla wielu osób tzw. biały szum (z ang. white noise) jest relaksującym, kojącym tłem akustycznym, przypominającym dźwięk słyszany w życiu płodowym, w brzuchu matki.
Jak korzystać z nawilżacza powietrza?
Wiele osób obawia się też, czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc? Na szczęście Clofte Duo 400 wyposażony jest zarówno w higrometr, jak i higrostat.
Możesz więc na bieżąco monitorować poziom wilgotności w pomieszczeniu, zmieniając prędkość lub wyłączając urządzenie w zależności od stanu nawilżenia.
Możesz też wygodnie ustawić docelową wartość, np. na 50 czy 60 % i nie martwić się o potencjalne przewilżenie pokoju.
Inteligentnie zaprojektowany higrostat Clofte Duo 400 wyłącza zawór wodny, odcinając dopływ wody do filtra. Tym sposobem utrzymywany jest osiągnięty poziom nawilżenia, a w razie gdy przez dłuższą chwilę poziom spadnie poniżej pożądanej przez Ciebie wartości, urządzenie z powrotem włączy dopływ wody.
Zasady bezpiecznej, higienicznej eksploatacji
Pamiętaj tez o podstawowej pielęgnacji urządzenia. Używany z dbałością o higienę, prawidłowo eksploatowany nawilżacz powietrza nie tylko dłużej posłuży, ale też zniweluje ryzyko nieprzyjemnych i potencjalnie groźnych dla zdrowia sytuacji, jak np. rozwój bakterii wskutek procesów gnilnych w wodzie.
Warto więc w codziennym użytkowaniu pamiętać o tych 5 krótkich zasadach:
1. Po każdym użyciu nawilżacza, wylewaj resztki wody z dna zbiornika, a następnie wypłucz go pod wodą z kranu
2. Co kilka dni przepłucz również filtr ewaporacyjny, wypłukując z niego osad mineralny, jak i mikroorganizmy, które mogły się na nim znaleźć.
Wyjmowany zbiornik na wodę ułatwia mycie, jak i bieżącą wymianę wody w urządzeniu. Źródło: Clofte.pl
3. Co kilka użyć, umyj dokładnie zbiornik, używając do tego wody z kranu oraz lekkiego detergentu – mydła lub płynu do mycia naczyń.
4. W przypadku pojawienia się jasnych odbarwień na filtrze (w wyniku osadzania się jasnego pyłu mineralnego), pozostaw filtr na ok. godzinę w kąpieli wodnej z kwaskiem cytrynowym. Możesz w tym celu użyć miski lub garnka, rozsypując całą zawartość saszetki na dane naczynie.
5. Co ok. 0,5 roku wymieniaj filtr ewaporacyjny wraz z filtrem wodnym z jonami srebra. Stopniowo uwalniane jony uszkadzają DNA mikroorganizmów, tym samym niszcząc je i zapobiegając potencjalnemu namnażaniu. Wydłuża to zdatność wody do użycia.
Gdzie umieścić nawilżacz powietrza?
Dzięki swoim kompaktowym wymiarom, Clofte Duo 400 może być używany zarówno na podłodze, jak i jako oczyszczacz powietrza na biurko czy stolik nocny. Ważnym jest, aby zapewnić urządzeniu swobodny dopływ powietrza, tak by nic nie blokowało zarówno wlotu suchego powietrza z zewnętrz, jak i wylotu nawilżonego i przefiltrowanego powietrza z urządzenia.
Dodatkową korzyścią może być ustawienie nawilżacza w miarę blisko okna i traktu wentylacyjnego. Nawilżacz stojący w miejscu, gdzie powietrze i tak naturalnie przepływa przez pomieszczenie pozwoli wykorzystać pełną wydajność sprzętu.
Zastanawiając się, gdzie umieścić nawilżacz powietrza, pamiętaj również by nie stawiać go bezpośrednio przy swojej głowie. Potencjalny szum przy wyższych prędkościach może być irytujący, a strumień powietrza bezpośrednio owiewający szyję czy zatoki niekorzystny dla zdrowia.