Ewaporacja to proces występujący w naturze, który znalazł swoje zastosowanie w nawilżaniu powietrza w budynkach. Ewaporacyjny nawilżacz skutecznie podnosi wilgotność, a jednocześnie jest bezpieczny i prosty w obsłudze. W tym artykule wyjaśniamy jego działanie.
Co to jest ewaporacja?
W największym skrócie ewaporacja oznacza odparowywanie wody, czyli proces, w którym zmienia ona swój stan skupienia na gazowy. W środowisku naturalnym woda odparowuje samoczynnie ze zbiorników wodnych, gleby i mokrych przedmiotów.
Na tempo parowania wpływają:
- temperatura,
- wilgotność powietrza,
- prędkość wiatru,
- ciśnienie atmosferyczne,
- wielkość powierzchni parującej.
Ewaporacja odgrywa ważną rolę w cyklu hydrologicznym, czyli obiegu wody w przyrodzie. Ponadto znalazła zastosowanie m.in. w niektórych gałęziach przemysłu oraz w kontroli wilgotności powietrza w pomieszczeniach.
Ewaporacja w nawilżaczu powietrza
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest podnoszenie wilgotności powietrza przy wykorzystaniu procesu odparowywania wody. Budowa tego typu nawilżacza wbrew pozorom nie jest skomplikowana. Najważniejsze elementy to zbiornik na wodę, filtr ewaporacyjny oraz wentylator.
Proces nawilżania wygląda tak:
- Zbiornik zostaje napełniony wodą, stając się odpowiednikiem zbiornika wodnego w środowisku naturalnym.
- Filtr ewaporacyjny (inaczej mata ewaporacyjna) umieszczony w zbiorniku ulega zmoczeniu, co zwiększa powierzchnię parowania, w celu wzrostu tempa nawilżania.
- Wentylator wymusza obieg powietrza, czyli powoduje pobranie z pomieszczenia powietrza suchego.
- Suche powietrze zostaje skierowane do filtra ewaporacyjnego i w wyniku odparowywania wody z mokrej maty ulega nawilżeniu.
- Nawilżone powietrze zostaje z powrotem odprowadzone do otoczenia i miesza się z powietrzem suchym.
- Cykliczne powtarzanie tego procesu sprawia, że do powietrza ciągle trafia para wodna, więc ogólna wilgotność powietrza wzrasta.
Nawilżanie ewaporacyjne a para wodna
Czasami pojawia się pytanie: czy z nawilżacza ewaporacyjnego wydobywa się para wodna? Kiedy patrzymy na pracujące urządzenie, można odnieść wrażenie, że nie, ponieważ nie widzimy żadnej pary. Przyczyną jest tutaj mylenie pojęć pary wodnej i mgiełki wodnej.
Para wodna jest niewidocznym gazem, w przeciwieństwie do mgiełki, czyli skroplonej wody, którą widzimy np. podczas gotowania wody. To dlatego nie możemy zobaczyć, jak wypływa z nawilżacza ultradźwiękowego, chociaż się z niego wydobywa.
Dlaczego ewaporacja to bardzo dobra metoda nawilżania powietrza?
Wiemy już, w jaki sposób ewaporacja jest wykorzystywana w nawilżaczach powietrza. Teraz warto przedstawić najważniejsze zalety nawilżaczy wykorzystujących tę technologię.
- Wysoki stopień higieny
Korzystając z nawilżacza ewaporacyjnego i przestrzegając zasad higieny wyznaczonych przez producenta, nie trzeba obawiać się emisji zanieczyszczeń. Ewentualne osady wodne zostają zatrzymane na powierzchni filtra ewaporacyjnego.
Ponadto w niektórych nawilżaczach ewaporacyjnych znajdują się dodatkowe technologie, chroniące przed zanieczyszczeniami, które mogą pojawić się w wodzie. W Clofte Duo 400 jest to filtr wodny z jonami srebra, który zapobiega rozwojowi mikroorganizmów oraz lampa UV, niszcząca patogeny.
Co więcej filtr cylindryczny złożony z filtra wstępnego, węglowego i HEPA usuwa z powietrza m.in. alergeny i pyły zawieszone, czyli główny składnik smogu.
- Możliwość stosowania wody kranowej
Dzięki wysokiemu stopniowi higieny do nawilżacza ewaporacyjnego można wlewać wodę prosto z kranu. Nie trzeba jej filtrować, a tym bardziej kupować wody destylowanej, co korzystnie wpływa na komfort użytkowania oraz na koszty eksploatacji.
- Brak wpływu na odczyt wilgotności przez miernik nawilżacza
Nawilżacz ewaporacyjny nie generuje mgiełki wodnej, tylko parę wodną. Dzięki temu nie zaburza odczytu wilgotności przez higrometr wbudowany w urządzenie. Oznacza to możliwość monitorowania poziomu nawilżenia powietrza, ale nie tylko.
W nawilżaczach często znajduje się higrostat, który służy do automatycznego utrzymywania wyznaczonej wilgotności. Żeby działał on prawidłowo, urządzenie musi dobrze odczytywać poziom nawilżenia powietrza. Ewaporacja pozwala zatem w pełni korzystać z wygody, jaką daje higrostat.
- Brak zmiany temperatury wody i powietrza
W nawilżaczu ewaporacyjnym woda nie ulega nagrzaniu. Para wodna trafiająca do otoczenia także nie jest gorąca, więc nie powoduje wzrostu temperatury powietrza. Nie trzeba też obawiać się poparzeń.
- Cicha i energooszczędna praca
Dobre nawilżacze ewaporacyjne charakteryzują się również wysoką kulturą pracy. Clofte Duo 400 jest w stanie pracować z głośnością 26 dB, tak więc można przy nim spać i pracować. Jednocześnie pobiera niewiele prądu (maksymalnie 15 W), więc wpływ na rachunki za prąd jest znikomy.
Podsumowując, nawilżacze ewaporacyjne są bezpieczne, wygodne w użytkowaniu oraz tanie w eksploatacji. Zalety te sprawiają, że ewaporacja jest technologią cenioną przez specjalistów i chętnie wykorzystywaną przez wiodących producentów urządzeń służących do poprawy jakości powietrza.
Źródła:
- Ewaporacja, ekologia.pl
- Para wodna, ruj.uj.edu.pl
Jedna odpowiedź do “Ewaporacja – metoda nawilżania powietrza zaczerpnięta z natury”
Jak moja babcia wieszała ręczniki na krzesłach, to też stosowała ewaporację?