Ustawiony w sypialni, nawilżacz powietrza zapewnia zdrowy, komfortowy sen, ułatwiając pozbywanie się zalegającej wydzieliny i ograniczając chrapanie. Będąc w salonie czy pokoju dziennym, nawilżacz pomoże utrzymać jędrną, delikatną skórę i błyszczące, ładnie układające się włosy. Gdzie zatem powinien stać nawilżacz, by efektywnie spełniał swoją rolę? Czy można spać z nawilżaczem powietrza obok siebie? Który pokój przede wszystkim powinno się nawilżać? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy!
Gdzie ustawić nawilżacz powietrza? Salon, sypialnia, a może korytarz?
W zależności od ilości godzin, które spędzamy w danym pomieszczeniu, nawilżacz powietrza powinien zagościć tam, gdzie przebywamy najwięcej.
Choć trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź, dla wielu osób domyślnym pokojem będzie sypialnia. Salon czy pokój dzienny są jednak również dobrym pomysłem – to tu spędzamy czas z rodziną, odpoczywamy czy spożywamy posiłki.
Te ostatnie wiążą się też z dobiegającymi z kuchni zapachami i mikrocząsteczkami szkodliwego benzo(a)pirenu i akrylamidu, których chcemy się pozbyć. I w tej roli nawilżacz z oczyszczaczem powietrza Clofte Duo 400 sprawdza się znakomicie.
Wyposażony w filtr HEPA H13 z filtrem węglowym oraz wstępnym szybko zredukuje poziom niebezpiecznych pyłów, jak i nieprzyjemnych zapachów.
Nawilżacz powietrza do pokoju, a nie całego mieszkania
Warto pamiętać jednak o tym, że zarówno nawilżacz, jak i oczyszczacz powietrza to urządzenia, które są w stanie zagwarantować skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach, a nie całych mieszkaniach.
Wszystko ze względu na istniejący układ ścian, korytarzy czy zaułków. Przepływ powietrza w takiej sytuacji staje się mocno utrudniony. Urządzenie nie jest wówczas w stanie efektywnie zaciągnąć suchego, zanieczyszczonego powietrza z poszczególnych pomieszczeń, jak i doprowadzić do nich świeże, wilgotne powietrze.
Choć może wydawać się to oczywiste, analogiczną przeszkodą stają się zamknięte drzwi.
Biurko, stolik nocny, a może środek pokoju? Gdzie ustawić nawilżacz?
Ze względu na ewaporacyjny charakter nawilżacza powietrza Clofte Duo 400, możesz ustawić go bez obaw na drewnianej podłodze, jak i meblach, np. stoliku nocnym czy biurku. Pamiętaj jedynie o zapewnieniu stabilnego, poziomego podłoża.
Nie ma również przeciwwskazań do tego, by użytkować nawilżacz blisko ścian czy innych mebli, pod warunkiem, że zapewniony zostanie swobodny przepływ powietrza (wlot i wylot nie mogą być zasłonięte). Dlatego tez polecamy zachowanie minimum 10 cm odległości.
Nawilżacz powietrza w sypialni – czy można przy nim spać?
Czy można spać z nawilżaczem obok siebie? Nie ma ku temu żadnych przeciwskazań. Delikatny podmuch powietrza zapewnia przyjemne orzeźwienie, ułatwiając odkrztuszanie i pozbywanie się wydzieliny z nosa.
Zalecamy jedynie ostrożność w kwestii ustawiania urządzenia zbyt blisko siebie. W 4, najwyższej prędkości Clofte Duo 400 gwarantuje CADR na poziomie 110 m3/h i wydajność nawilżania rzędu 440 ml/h. Bezpośrednio skierowany strumień powietrza może nie być najprzyjemniejszym odczuciem, prowadząc w konsekwencji do potencjalnych przeziębień.
Warto podkreślić, że ewaporacyjny nawilżacz powietrza może, a nawet powinien być włączony całą noc. Dzięki obecności filtra ewaporacyjnego, wszelki związki wapnia i magnezu, jak również potencjalne zanieczyszczenia z wody zostają zatrzymane na filtrze.
Dzięki obecności higrostatu, w którym ustawisz pożądany przez siebie docelowy poziom wilgotności (np. 50 czy 60%) możesz spać spokojnie, bez obaw o potencjalne przewilżenie pomieszczenia.
Po osiągnięciu wskazanego poziomu nawilżenia, Clofte Duo 400 zamyka zawór doprowadzający wodę do filtra, zaprzestając nawilżania. W międzyczasie tryb oczyszczania powietrza działa niezmiennie. W momencie, gdy wilgotność ponownie spadnie poniżej docelowej wartości, urządzenie ponownie włączy nawilżanie.
Oczywiście należy tylko pamiętać o wcześniejszym zaopatrzeniu Clofte Duo 400 w odpowiednią ilość wody (3-litrowy zbiornik), tak by nie zabrakło jej w ciągu nocy.