Kurz w powietrzu to powszechny problem, a jego skutki najmocniej odczuwają alergicy. Czy oczyszczacz z nawilżaczem pomoże z nim walczyć? Zdecydowanie tak. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego urządzenie łączące funkcje oczyszczania i nawilżania sprawdzi się pod tym względem najlepiej.
Jak oczyszczacz powietrza usuwa kurz
Na początek warto wyjaśnić, że nie każdy oczyszczacz powietrza jest tak samo skuteczny w walce z kurzem. Ważną rolę odgrywają filtry obecne w urządzeniu. Podobnie jak w przypadku smogu i alergenów, najlepsze efekty zapewnia filtr HEPA. Jednak bardzo przydatny dodatek stanowi filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia, w tym właśnie kurz.
Oczywiście, oczyszczacz powietrza nie usunie kurzu obecnego na meblach czy podłodze i nie wyeliminuje go z domu całkowicie. Jednak regularne stosowanie tego urządzenia znacząco ogranicza ilość kurzu w powietrzu.
Kurz a nawilżacz powietrza
Mogłoby się wydawać, że jeśli za zatrzymywanie kurzu odpowiadają filtr HEPA oraz filtr wstępny, to jednoczesne nawilżanie powietrza nie ma sensu. To błąd i to z dwóch powodów.
W suchym powietrzu unosi się więcej kurzu
Przy prawidłowym poziomie nawilżenia kurz szybciej opada na meble i podłogi, skąd można go łatwo usunąć podczas codziennych porządków. Ma to szczególne znaczenie w przypadku alergii wziewnej – w skład kurzu domowego wchodzą m.in. roztocza i pyłki, więc jego obecność w powietrzu sprzyja występowaniu reakcji uczuleniowych.
Oczywiście nie można też dopuścić do przewilżenia powietrza, ponieważ wilgoć powoduje m.in. rozwój chorobotwórczych pleśni i grzybów. Prawidłowa wilgotność powietrza mieści się w granicach 40-60%.
Najlepszym sposobem na utrzymanie jej na prawidłowym poziomie jest zastosowanie ewaporacyjnego nawilżacza powietrza wyposażonego w higrostat. Urządzenie z higrostatem może bowiem pracować w trybie automatycznym, w którym dąży do uzyskania i zachowania wilgotności wyznaczonej przez użytkownika.
Filtracja wodna też usuwa kurz
Nawilżacze ewaporacyjne takie jak Clofte Duo 400 określa się czasem mianem wodnych oczyszczaczy powietrza. Aby to wyjaśnić, warto przypomnieć sposób działania takiego urządzenia. Nawilżacz pobiera suche powietrze i kieruje je w stronę filtra ewaporacyjnego. W powietrzu tym często są obecne zanieczyszczenia, w tym właśnie kurz.
Podczas przepływu przez system filtrujący zanieczyszczenia zostają zatrzymane na macie ewaporacyjnej, tak więc powietrze trafia z powrotem do otoczenia zarówno oczyszczone, jak i nawilżone.
O ile w przypadku smogu skuteczność filtracji wodnej jest niska, to przy kurzu czy sierści jej efekty są znacznie lepsze.
Skąd kurz w powietrzu
Źródła kurzu w powietrzu można podzielić na dwie grupy: wewnętrzne oraz zewnętrzne.
Wewnętrzne źródła kurzu to:
- naskórek i włosy ludzi,
- sierść i naskórek zwierząt domowych
- tkaniny i materiały w domu – z pościeli, zasłon, tapicerki, ubrań, dywanów odrywają się mikrowłókna,
- papier i książki – powstają z nich drobne cząstki celulozy z papieru i tektury,
- martwe owady lub ich części,
- grzyby pleśniowe – wytwarzają zarodniki pleśni,
- popiół z papierosów lub kominka,
- produkty spożywcze – okruszki, sproszkowane przyprawy, kawa, herbata.
Zewnętrzne źródła kurzu to:
- pył i piasek z zewnątrz – przedostaje się przez okna i wentylację, a także jest wnoszony na butach i na łapach zwierząt
- pyłki roślinne (alergeny) – wytwarzane przez trawy, drzewa, chwasty,
- zanieczyszczenia powietrza – sadza, pyły komunikacyjne, pył zawieszony (PM10, PM2.5)
- grzyby pleśniowe – powstają z nich zarodniki pleśni,
- procesy spalania – skutkują generowaniem np. sadzy.
Czy kurz w powietrzu stanowi zagrożenie
Niewielkie ilości kurzu w powietrzu nie stanowią zagrożenia. Wielu lekarzy uważa nawet, że to tworzenie zbyt sterylnych warunków może przynieść negatywne skutki, zwłaszcza dla dzieci, których układ odpornościowy dopiero się rozwija.
Kurz w powietrzu bywa problematyczny głównie dla alergików. Znajdują się w nim bowiem alergeny wziewne, czyli roztocza, pyłki roślin, zarodniki pleśni i sierść.
Kurz może być szkodliwy również wtedy, gdy zawiera w sobie toksyczne składniki. Najlepszym przykładem na to są mieszkania palaczy. Dym osadza się na różnych powierzchniach i miesza z innymi składnikami kurzu, a więc taka mieszanka zawiera w sobie wiele substancji niebezpiecznych dla zdrowia.
Oczyszczacz z nawilżaczem powietrza na kurz – o czym warto pamiętać
Aby oczyszczacz z nawilżaczem powietrza był naprawdę pomocny w walce z kurzem, należy przestrzegać kilku zasad:
- Filtry wymagają regularnej wymiany – dotyczy to zarówno filtrów oczyszczających powietrze, jak i filtra nawilżacza.
- Wodę należy codziennie wymieniać na świeżą.
- Wilgotność powietrza powinna wynosić od 40 do 60% – przewilżenie również szkodzi.
- Urządzenie musi stać w takim miejscu, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza wokół niego. Nie wolno zasłaniać wlotów i wylotów powietrza.
- Najlepsze efekty przynosi używanie urządzenia przez całą dobę.
Warto też pamiętać o tym, że żaden oczyszczacz nie będzie wykrywać kurzu, nawet jeśli jest wyposażony w czujniki. Takie sensory są bowiem dostosowane do wykrywania mniejszych zanieczyszczeń, głównie pyłów zawieszonych.
Źródła:
Skład kurzu domowego – cała prawda – szczególnie ważna dla alergików, urok-zycia-alergika.pl