Z powodu nie w pełni ukształtowanego układu odpornościowego dzieci są jedną z grup szczególnie podatnych na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Ich zdrowiu szkodzi m.in. niska wilgotność powietrza w domu. Na szczęście ten problem łatwo rozwiązać poprzez zakup odpowiedniego urządzenia. Wyjaśniamy, jaki powinien być dobry nawilżacz powietrza dla dzieci.
Ewaporacja – naturalne i bezpieczne nawilżanie
Nawilżacze powietrza różnią się między innymi wykorzystywaną technologią nawilżania. Dla dzieci polecamy nawilżacze ewaporacyjne, które wykorzystują naturalny mechanizm odparowywania wody.
Takie urządzenie ma filtr ewaporacyjny, który znajduje się w zbiorniku z wodą, dlatego pozostaje mokry. Powietrze pobrane z otoczenia przepływa przez powierzchnię tego filtra i w ten sposób ulega nawilżeniu, po czym zostaje z powrotem odprowadzone na zewnątrz.
Do nawilżacza ewaporacyjnego można wlewać wodę prosto z kranu. Jej temperatura nie zmienia się, a do powietrza nie trafiają zanieczyszczenia, ponieważ ewentualne osady wodne zostają zatrzymane na filtrze ewaporacyjnym. Ponadto w niektórych urządzeniach znajdują się dodatkowe technologie zapewniające higienę.
W nawilżaczu Clofte Duo 400 są to:
- Filtr wodny – zawiera węgiel aktywny, który usuwa chlor i związki odpowiedzialne za brzydkie zapachy, a także jony srebra zapobiegajace namanażniu mikroorganizmów.
- Lampa UV – generuje światło, które sterylizuje wodę poprzez niszczenie DNA patogenów.
Wydajność nawilżacza powietrza dla dzieci
Wydajność nawilżania to klucz do wyboru odpowiedniego nawilżacza powietrza. Im większa, tym większą powierzchnię jest w stanie obsłużyć urządzenie. Poza metrażem pomieszczenia istotną rolę odgrywa również skala problemów z wilgotnością. Przy mocnym przesuszeniu trzeba dostarczyć do powietrza dużo wody, co oznacza wysokie zapotrzebowanie na wydajność.
Wydajność nawilżania Clofte Duo 400 wynosi 440 ml/h, co pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia w pomieszczeniu o powierzchni 55 m². Nawilżacz sprawdzi się zatem przy mocnym spadku wilgotności.
Funkcje dodatkowe przydatne dla dzieci i rodziców
Nawilżacze powietrza dla dzieci powinny być wyposażone w funkcje dodatkowe, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej wilgotności oraz zapewniają bezpieczne i wygodne użytkowanie.
Oto kilka z nich:
- Wskaźnik wilgotności – umożliwia stałe monitorowanie efektów pracy nawilżacza i aktualnego poziomu nawilżenia powietrza.
- Tryb automatyczny (higrostat) – jego zadaniem jest utrzymywanie wyznaczonej wilgotności. Po wyborze preferowanego poziomu nawilżenia urządzenie samo dąży do jej uzyskania i zachowania, odpowiednio dostosowując swoje ustawienia.
- Sterowanie wi-fi – dzięki niemu rodzice mogą sprawdzić aktualne ustawienia nawilżacza i wilgotność powietrza podczas pobytu poza domem. To jednak nie wszystko, ponieważ aplikacja może zapewnić dostęp do automatyzacji, czyli wprowadzania własnych reguł pracy.
- Blokada rodzicielska – przydaje się szczególnie przy młodszych dzieciach. Uniemożliwia im wyłączenie urządzenia lub zmianę jego ustawień.
- Wskaźnik zużycia filtra – przypomina o potrzebie wymiany filtra, kiedy przewidziana przez producenta żywotność dobiegnie końca.
- Oczyszczanie powietrza – to rzadka funkcja w nawilżaczu powietrza, ale bardzo przydatna. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma miejsca na dwa oddzielne urządzenia (nawilżacz i oczyszczacz) albo problem zanieczyszczeń w powietrzu występuje okazjonalnie, to sprzęt łączący nawilżanie z oczyszczaniem stanowi dobry wybór.
W nawilżaczu powietrza Clofte Duo 400 dostępne są wszystkie wymienione powyżej funkcje. Za oczyszczanie powietrza odpowiada zintegrowany filtr, w którego skład wchodzą trzy elementy:
- Filtr wstępny – wychwytuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz i sierść.
- Filtr HEPA – zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 (główne składniki smogu), alergeny wziewne oraz bakterie i wirusy.
- Filtr węglowy – pochłania szkodliwe gazy i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
Dlaczego nawilżacz powietrza dla dzieci to dobry pomysł?
Prawidłowa wilgotność powietrza mieści się w granicach 40-60%. Utrzymanie jej na tym poziomie w pokojach dziecięcych oraz w innych pomieszczeniach, w których spędzają one dużo czasu, jest ważne dla zdrowia i samopoczucia najmłodszych.
Suche powietrze powoduje bowiem:
- Drapanie w gardle i suchy kaszel – to efekt przesuszenia śluzówki dróg oddechowych i często pierwszy objaw problemów z wilgotnością.
- Podatność na choroby bakteryjne i wirusowe – tutaj także bezpośrednią przyczynę stanowi przesuszenie śluzówki dróg oddechowych. Powoduje to słabsze oczyszczanie wdychanego powietrza z wirusów i bakterii.
- Podrażnienie spojówek oczu – przesuszenie spojówek powoduje zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie i łzawienie oczu.
- Problemy skórne – suche powietrze sprawia, że skóra szybciej traci wodę. Mogą wówczas pojawić się takie problemy jak przesuszenie, zaczerwienienie i pieczenie, ale nie tylko. U dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub łuszczycą wzrasta ryzyko nasilenia objawów chorobowych.
- Trudności ze snem – przesuszenie śluzówki i podrażnienia dróg oddechowych nosa oraz gardła obniżają jakość snu zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Źródła
- Indoor Humidity Level: Why Is the 40–60% Range Ideal?, aq.works
- Ekspertka: gdy powietrze w pomieszczeniach jest suche, bardziej zagrażają nam infekcje układu oddechowego, naukawpolsce.pl
- Dermatolog radzi: jeśli masz choroby skóry, zimą zadbaj o siebie jeszcze bardziej!, klinikazakrzewscy.pl