Strona główna > Blog > Suche powietrze w domu

Blog

Ostatnia aktualizacja: środa, 25.09.2024 Zegar ikona Przeczytasz w 5 minut

Suche powietrze w domu

suche powietrze w domu

Jednym z najczęstszych problemów z jakością powietrza jest niska wilgotność. Występuje zarówno zimą, jak i latem, a jej wpływ na zdrowie i samopoczucie jest znaczący. Na szczęście istnieje dobry sposób na suche powietrze w domu. Przedstawiamy idealne rozwiązanie oraz kilka innych ważnych faktów na temat niskiej wilgotności powietrza.

Kiedy powietrze w domu jest suche?

O tym, że powietrze w domu jest suche, mówimy wówczas, gdy wilgotność względna jest niższa niż 40%. Prawidłowy poziom nawilżenia wynosi bowiem od 40 do 60%. Warto dodać, że wilgotność względna to stosunek ilości wody obecnej w powietrzu do maksymalnej ilości wody, którą byłoby ono w stanie przyswoić.

Najlepszy sposób na nawilżenie powietrza

W przypadku problemów z suchym powietrzem w domu najlepiej zaopatrzyć się w dobry nawilżacz. Odpowiednie urządzenie to takie, które będzie skuteczne, wygodne w obsłudze i ekonomiczne.

Clofte Duo 400 to ewaporacyjny nawilżacz powietrza o wydajności sięgającej 440 ml/h. Jest w stanie obsłużyć zarówno mniejsze, jak i większe pomieszczenia. Sterowanie nim jest możliwe poprzez aplikację mobilną.

Dzięki procentowemu wskaźnikowi wilgotności można stale monitorować efekty nawilżania, natomiast higrostat pozwala utrzymać wyznaczony poziom nawilżenia powietrza.

Poza nawilżeniem urządzenie usuwa zanieczyszczenia, ponieważ ma filtr wstępny, węglowy i HEPA. 

Przeczytaj także: Co daje nawilżacz powietrza?

Przyczyny suchego powietrza w domu

Z problemem zbyt niskiej wilgotności powietrza spotykamy się głównie w sezonie grzewczym, ale zdarza się, że występuje on również latem. W obu przypadkach ma trochę inne podłoże. 

Suche powietrze w domu zimą ma związek z różnicami temperatur oraz faktem, iż zdolność przyswajania wody przez powietrze wzrasta wraz z jego temperaturą. Kiedy powietrze na zewnątrz ma temperaturę 0℃ , to wystarczy, aby w jednym metrze sześciennym znajdowało się 2,4 g wody, żeby wilgotność względna wynosiła 50%. 

Jednak gdy to powietrze trafi do wnętrza ogrzewanego pomieszczenia i jego temperatura wzrośnie do 20℃., ta sama ilość wody da wilgotność względną na poziomie 14%. Oczywiście nie oznacza to, że poziom nawilżenia w pokoju od razu spadnie do 14%, lecz wilgotność ulegnie obniżeniu.

W sezonie letnim suche powietrze w domu może być spowodowane:

  • suszą,
  • stosowaniem klimatyzacji (jej efektem ubocznym jest odprowadzanie z powietrza wody).

Skutki przesuszenia powietrza

Niska wilgotność powietrza w domu to problem, ponieważ wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i zwierząt oraz na stan niektórych elementów wyposażenia. Skutki przesuszenia powietrza to:

  1. Drapanie w gardle i suchy kaszel – w wyniku przesuszenia nabłonka dróg oddechowych.
  2. Większa podatność na infekcje – tutaj również powodem jest sucha śluzówka. Sprawia bowiem, że znajdujące się w niej rzęski nie są w stanie prawidłowo pełnić swojej funkcji, czyli oczyszczać wdychanego powietrza. 
  3. Dłuższe leczenie chorób wirusowych – ze względu na obniżenie zdolność komórek dróg oddechowych do naprawy drobnych uszkodzeń w płucach.
  4. Podrażnienie oczu – spojówki ulegają przesuszeniu, co prowadzi do zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia i łzawienia oczu.
  5. Problemy skórne – skóra ulega przesuszeniu, staje się szorstka, zaczerwieniona i swędzi.
  6. Pogorszenie kondycji włosów – w wyniku przesuszenia tracą blask, stają się podatne na łamliwość i rozdwajanie końcówek, nierzadko pojawia się też łupież.
  7. Pogorszenie stanu zdrowia zwierząt domowych – również są podatne na skutki zdrowotne suchego powietrza, w tym na podrażnienie dróg oddechowych i problemy skórne.
  8. Choroby roślin – suche powietrze w domu sprawia, że ich liście stają się brązowe i kruszą się. Ponadto wzrasta podatność na ataki szkodników.
  9. Więcej alergenów w powietrzu – gdy wilgotność powietrza jest niska, unosi się w nim więcej kurzu, roztoczy i pyłków, co może negatywnie wpłynąć na samopoczucie alergików.
  10. Niszczenie drewnianych elementów wyposażenia – rozsychają się i tracą blask.

Źródła:

  1. Najlepszy przyjaciel wirusa grypy: niska wilgotność powietrza, naukawpolsce.pl
  2. Dry Winter Air: How to Address Your Pet’s Skin Issues, equigroomer.com
  3. Obliczanie wilgotności i punktu rosy, suto-itec.com
  4. Indoor Humidity Level: Why Is the 40–60% Range Ideal?, aq.works

Zobacz pozostałe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie komentarzy na Clofte.pl.
Homespot UE Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swój komentarz. Twój komentarz stanie się widoczny po pozytywnym procesie weryfikacji.